Stal jest jednym z głównych materiałów budowlanych używanych w budownictwie przemysłowym i nie tylko. W zależności od układu konstrukcyjnego możemy budować obiekty zarówno do wykorzystania w przemyśle, logistyce, handlu, jak i w rolnictwie.

Jaki jest podział hal stalowych ze względu na pełnione funkcje?

Projektując konstrukcje stalowe, należy uwzględnić jej przeznaczenie. Należy mieć na uwadze: wysokość konstrukcji (gabaryty przechowywanych weń przedmiotów, urządzeń itp.), sposób poruszania się wewnątrz obiektu (transport wewnętrzny), ilość bram, instalacji wewnątrz budynku, nośność ścian, w przypadku budynków wielokondygnacyjnych.

W ramach pełnionej funkcji możemy wyróżnić:

  • hale produkcyjne,
  • hale magazynowe,
  • hale logistyczne,
  • hale widowiskowe,
  • obiekty sportowe,
  • oczyszczalnie ścieków,
  • sortownie śmieci,
  • sortownie owoców i warzyw,
  • chłodnie.

Dlaczego hale stalowe są tak popularne?

Widzimy zatem, że hale stalowe są obecne niemal w każdym obszarze naszego życia. Mamy z nimi do czynienia zarówno w pracy, jak i na terenie prywatnym. Dzięki nim szybko zbudujemy garaż, przydomowy warsztat, czy magazyn na płody rolne.

Budowa konstrukcji stalowej to nie tylko oszczędność czasu. Koszty postawienia hali stalowej są kilkukrotnie tańsze niż konstrukcje murowane. Odpowiednio zabezpieczona stal jest odporna na korozję, warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, a przy tym wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Rozwój infrastruktury budowlanej pozwala tworzyć nowoczesne obiekty użytkowe o wysokich walorach wizualnych. Ich odporność i funkcjonalność jest porównywalna z obiektami powstałymi przy użyciu tradycyjnych metod.

W przypadku różnych gałęzi przemysłu odpowiednio dobrane komponenty konstrukcyjne spełnią wymogi np. sanitarne, temperaturowe, umożliwiając prężny rozwój, dajmy na to branży spożywczej czy przetwórczej.

Budowa krytych basenów, hal sportowych czy wystawowych nie byłaby możliwa, gdyby nie konstrukcja stalowa. Podobnie rzecz się ma w branży rolniczej, gdzie sprzęt rolniczy, płody rolne, inwentarz żywy czy wielkogabarytowe maszyny są zabezpieczane obiektami, wiatami wykonanymi ze stali. Niski koszt budowy obiektów ze stali powoduje wykorzystanie konstrukcji stalowych do budownictwa sezonowego, związanego z organizacją danej imprezy o charakterze masowym, budowie sezonowych punktów gastronomicznych, obiektów sportowych (lodowiska kryte, korty tenisowe).

Konstrukcje stalowe modułowe

Ważną cechą konstrukcji stalowych jest możliwość budowania ich z indywidualnie opracowanych części – modułów konstrukcyjnych.

Modułowe konstrukcje to możliwość dokonania szybkich zmian konstrukcyjnych. Wykorzystując moduły, w szybki sposób możemy rozbudować, przebudować dany obiekt bez przestojów w normalnym funkcjonowaniu budynków.