Stal jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych używanych w różnych gałęziach przemysłu. Dzieje się tak ze względu na jej duże właściwości plastyczne oraz ogromną wytrzymałość zarówno na obciążenia statyczne, jak i dynamiczne. Dziś chcemy zająć się jednym ze sposobów wykorzystania stali w budownictwie, a mianowicie halami stalowymi. Jakie mamy rodzaje hal stalowych? Dlaczego warto postawić akurat na ten materiał budowlany? Zaczynamy!
Podział hal ze względu na konstrukcję
Hale stalowe różnią się między sobą konstrukcją nośną. To ona determinuje obciążenia, w jakich można bezpiecznie użytkować dany obiekt budowlany. W przypadku hal ważne jest sprawdzenie kilku rodzajów obciążeń jak: ciężar własny, obciążenie użytkowe i „wytrzymałość” na śnieg i wiatr.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, ze względu na konstrukcję nośną hali wyróżnia się:
- hale stalowe,
- hale żelbetowe,
- hale drewniane,
- hale murowane,
- hale hybrydowe (mieszane).
Idąc krok dalej, hale można dodatkowo podzielić na:
- obiekty budowlane ze stali jednonawowe i wielonawowe,
- obiekty z dachem płaskim, jednospadowym i dwuspadowym,
- obiekty z dachem podwieszanym i łukowym,
- obiekty o sztywnych konstrukcjach ramowych, konstrukcjach „belka-słup z przegubową ramą
- obiekty o konstrukcji w układzie słupowo-kratowym lub układzie słupowo-ryglowym.
Jak widać różnorodność konstrukcyjna hal ze stali jest olbrzymia co stwarza przed nią szerokie możliwości wykorzystania w różnych dziedzinach życia.
Rodzaje hal stalowych ze względu na przeznaczenie
I tak, przyjmując za kryterium podziału przeznaczenie, cel, dla którego podejmujemy się budowy hali ze stali mamy:
- hale do celów przemysłowych (hale magazynowe i produkcyjne),
- hale do celów obsługowych (hangary i stacje diagnostyczne),
- hale jako obiekty użyteczności publicznej (np. hale sportowe, handlowe, wystawowe).
Podążając tym tropem możemy wyróżnić też hale agro (do celów rolniczych) oraz hale handlowo-usługowe. Specjalnym rodzajem hal, specyficznego przeznaczenia są stalowe stacje obsługi i kontroli pojazdów, myjnie, sortownie odpadów (owoców i warzyw), a także chłodnie. Każdy z wymienionych rodzajów hali opiera się na konstrukcji stalowej i dobranych do przeznaczenia materiałów „wypełniających” bądź „uzupełniających” konstrukcję.
Korzyści z zastosowania hal stalowych? Czym kierować się przy wyborze typu hali?
Hale ze stali są popularne ze względu na szybkość stawiania nawet dość dużych gabarytowo konstrukcji oraz ich dużą wytrzymałość. Nie dość, że pozwalają zbudować konstrukcje o innowacyjnych rozwiązaniach, to jednocześnie umożliwiają w łatwy sposób ich modernizację. Olbrzymia plastyczność stali sprawia, że pod względem indywidualizacji konstrukcji stal jest nie do zastąpienia.
Decydując się na hale ze stali, zyskujemy wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim za stalą przemawiają względy ekonomiczne, jest to materiał budowlany, który pozwala na wznoszenie nawet dużych konstrukcji o wysokich parametrach obciążenia z wykorzystaniem stosunkowo małej ilości materiałów w bardzo krótkim czasie.