Podesty ruchome wykorzystuje się na placach budowy do prac na wysokościach. Są to maszyny dźwigowe służące do transportu w kierunku pionowym lub poziomym. Istnieje kilka podziałów podestów ruchomych, jeden z nich to podział ze względu na rodzaj wysięgnika. W tym podziale wyróżniamy podest ruchomy nożycowy oraz podest teleskopowy. Jakie są dokładne zastosowania tych urządzeń?
Podest ruchomy nożycowy – czym się charakteryzuje, kiedy będzie dobrym wyborem na budowę?
Podnośniki nożycowe nazywają się tak ze względu na konstrukcję nośną podnoszącą platformę. Konstrukcja nośna podnośnika, to ten element, który odpowiada za poruszanie się jej w wybranym kierunku (na przykład góra-dół). Platforma, to podest, na którym stoi pracownik budowy. Podesty służą też do transportu narzędzi.
Konstrukcja nośna podnośnika nożycowego składa się z dwóch dźwigni dwuramiennych, połączonych w środku sworzniem. Dzięki takiej konstrukcji dźwignia może się obracać jednocześnie poruszając się w górę lub w dół.
Podest ruchomy nożycowy wykorzystuje się przy drobnych pracach na wysokościach; na przykład instalacja lub malowanie małych elementów. Ponadto stosuje się je przy montażu instalacji elektrycznych, grzewczych i klimatyzacyjnych.
Podest teleskopowy – do jakich prac się go stosuje i jak działa?
Podest teleskopowy służy do bardziej skomplikowanych prac na wysokościach. Wykorzystuje się je w przemyśle budowlanym, w stoczniach, a także do wykonywania takich prac, jak na przykład mycie okien w wieżowcach.
Podest teleskopowy różni się od podestu nożycowego konstrukcją nośną. W tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją, na którą składa się jedno wyciągane ramię. Ramię to z kolei składa się z elementów teleskopowych, które wsuwają się w siebie, lub się rozsuwają. Dzięki podestowi teleskopowemu możemy przetransportować pracowników do góry, ale także na boki – co ma istotne znaczenie zwłaszcza przy myciu okien w wieżowcach
Podest teleskopy jest kompaktowy, po złożeniu osiąga niewielkie rozmiary. Dodatkową funkcją ruchomego podestu teleskopowego jest możliwość obrotu o 360 stopni.
Oferta wynajmu dźwigów budowlanych i innych jest większa – wybór konkretnego dźwigu zależy od rodzaju wykonywanej na wysokościach pracy.