Wynajem sprzętu budowlanego – zarówno przez osoby prywatne jak również przez profesjonalne ekipy budowlane, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dlaczego? Wypożyczenie specjalistycznych urządzeń umożliwia korzystanie z wysokiej jakości sprzętu, w przystępnej cenie i to bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu maszyn na własność. Dzięki tej usłudze można podjąć się realizacji praktycznie wszystkich zleceń. Na co zwrócić uwagę, decydując się na wynajem sprzętu budowlanego?

Umowa przede wszystkim

Sprzęt budowlany i narzędzia należy wynajmować od sprawdzonych firm oraz tylko i wyłącznie po podpisaniu umowy wypożyczenia. Dlaczego? Dla zabezpieczenia obu stron. Należy w niej zawrzeć jak najwięcej informacji. W pierwszej kolejności musi zawierać dane stron umowy, dokładną datę zawarcia i okres trwania. Istotnym jej elementem jest wskazanie wynajmowanych sprzętów, poprzez zapisanie ich numerów seryjnych lub rejestracyjnych. Sprzęty należy dokładnie opisać, zwłaszcza jeśli widoczne są usterki mechaniczne lub uszkodzenia. Dokument musi także określać dokładny koszt wynajmu, ewentualną wysokość kaucji oraz sposób postępowania w przypadku niespodziewanej awarii lub uszkodzenia. Ważne są również warunki odstąpienia od umowy. Podczas przejmowania maszyn należy dokładnie sprawdzić zgodność odbieranego sprzętu z zapisami umowy.

Co sprawdzić odbierając sprzęt z wypożyczalni?

W chwili odbierania sprzętu z wypożyczalni należy zwrócić uwagę na stan techniczny każdej maszyny. Profesjonalne wypożyczalnie sprzętu budowlanego dbają o nienaganny stan techniczny oferowanego sprzętu. Jednak nie zaszkodzi sprawdzić poprawności działania wszystkich elementów. Ponadto należy prześledzić, czy sprzęt nie ma zarysowań, wgnieceń lub innych wad, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność urządzenia. Trzeba to zrobić, aby nie być posądzonym o uszkodzenie maszyny budowlanej i nie ponosić niepotrzebnych kosztów – na przykład ewentualnej naprawy. Przy odbieraniu maszyny należy się także upewnić, czy posiada wyposażenie niezbędne do prawidłowej pracy. Pojazd budowlany i maszyny powinny mieć aktualny przegląd techniczny. Dotyczy to także przeglądu potwierdzonego przez państwowe służby.

Przed wyborem wypożyczalni sprzętu, należy zorientować się także w sprawie transportu sprzętu na plac budowy. Dobra wypożyczalnia sprzętu budowlanego zapewnia dowóz urządzeń na miejsce. Ważna jest też cena, ale nie najważniejsza. Często najbardziej atrakcyjne cenowo oferty kryją w sobie różne niespodzianki, w postaci dodatkowych kosztów.